JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Träffa Nvidia och Intel

Den tionde och elfte juni kommer representanter för den amerikanska grafikspecialisten Nvidia till Sverige för att leta samarbetspartners och investeringsmöjligheter i mindre uppstartsföretag.
Utländska teknikföretag besöker regelbundet Sverige för att leta uppköpsobjekt men också samarbetspartners. Nästa vecka är Intel Capital på plats i Stockholm och två veckor senare kommer representanter för Nvidia till Stockholm och Lund.

Nvidia vill träffa företag som sysslar med visionteknik. Det kan handla om geststyrning, bildbehandling eller utökad verklighet. Andra områden som är intressanta för företaget är kraftfull databehandling, molntillämpningar och stora datamängder.

Mer information och anmälan finns på Business Swedens hemsida.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)