JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Kryptofunktioner i öppen källkod

Kryptobiblioteket Nettle släpps i version 3.0. Det meddelar säkerhetsexperten Joachim Strömbergson, som själv bidrar med delar av koden.
Joachim Strömbergson
– Är du i behov av GPL-licensierade kryptofunktioner är Nettle ett av de bästa alternativen, skriver Joachim Strömbergson på sin blogg.

Nettlebiblioteket innehåller funktioner för bland annat symmetriska och asymmetriska operationer, hashfunktioner, nyckelhantering och slumptal.

– Nettle har genom alla år noggrant och stringent utvecklats och underhållits av sin skapare Niels Möller, skriver Joachim Strömbergson.

En del av funktionerna är optimerade i assembler för ARM, SPARC och X86. Andra funktioner är optimerade för minnessnåla inbyggda system, med stöd från Internetfonden.

Joachim Strömbergsons bidrag finns i strömkryptot ChaCha och SHA2-algoritmerna. Han har lagt till SHA-512/x som är nya varianter av hashfunktionsfamiljen SHA-512 och används som alternativ till SHA-224 och SHA-512.

– De nya versionerna är klart snabbare på 64-bitarsmaskiner, säger Joachim Strömbergson.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)