twitterfblinkedin
fre 3 sep 2010vecka 35
Analogt Digitalt Distribution Fordonselektronik FPGA och asic Inbyggda system Innovation Karriär Kommunikation Konstruktion Opinion Opto Passivt och förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät Övrigt

Eneakonkurrent vill programmera multikärnor Visa endast artikeln (fr utskrift)
Av Jan Tångring (jan@etn.se)
16/1 2007  Använd meddelandesystem för kommunikation på multikärnor, samma teknik som idag används i mellan processorkort i distribuerade system. Det är budskapet från amerikanska Polycore Software till dem som står inför det komplexa uppdraget att programmera morgondagens multikärnor.

Meddelandesystem (message passing)  används av svenska Enea i dess produkt Linx och även i det standardiserade protokollet Tipc. Den typiska tillämpningen är att låta processorkort i ett telekomrack skicka meddelanden till varandra.

BAKGRUND
Multikärnorna ropar i kör
efter bättre verktyg


Antalet kärnor på systemkretsar och processorer växer. Det är en utmaning för programmerare är vana vid att tänka seriellt – nu måste programvaran parallelliseras. Det behövs enkla programmeringsmodeller, annars kommer multikärnorna i praktiken aldrig att leverera sin potentiella prestanda.

Det är mot den bakgrunden som Poly-Messenger lanseras – ett exploderande behov av bättre programmeringsverktyg för att utveckla inbyggda system för multikärnor.

Olika multikärnearkitekturer kommer att behöva olika verktyg. Inget verktyg kommer heller att vara optimalt för alla problem. Att programmera en superdator för snabba beräkningar är en sak, att snabba upp en pc är en annan, att skala ner ett distribuerat system till en systemkrets är en tredje.

Poly-Messenger är avsedd för det sistnämnda – distribuerade system på multikärnor. Samtidigt är detta en bredare nisch än bara telkomplattformar: Sven Brehmer ger sju tillämpningsområden som han tror Poly-Messenger är lämpad för mediamobiler, säkerhetskameror, videotelefoni, paketanalys i nätverksutrustning, mobilinfrastruktur, digitalradio, radar och sonar.

– Generellt är Poly-Messenger lämplig för alla typer av system som arbetar med strömmande media, signaler eller paket, säger Sven Brehmer. 
Men när Enea talar om multikärnor sprider man gärna tanken att Linx också skulle kunna användas för den interna kommunikationen i multikärnor. Och det är just den tillämpningen som är Polycores specialitet.

– Vår Poly-Messenger är uttryckligen konstruerad för multipla kärnor på ett chip och för multipla processorer på ett kort, säger Sven Brehmer, vd på Polycore .

– Eneas erbjudande och Tipc, arbetar på en högre abstraktionsnivå som är bättre lämpad för kluster och kontrollplan.

– Vi är inte riktigt konkurrenter. Visst finns det en viss överlappning, men också möjliga synergier. Jag tror att man faktiskt skulle kunna ha nytta av att använda oss båda i större distribuerat system med många multikärnekretsar, säger Sven Brehmer.

Poängen med meddelandesystemet är att det inte låser sig till en specifik multikärna. Programmets funktioner skrivs för sig och det är dessa som skicka meddelanden mellan sig. Därefter kan konfigureringen till den faktiska hårdvaran ske, då funktionerna placeras ut på olika kärnor.

Hårdvaruarkitektur, operativsystem och det fysiska kommunikationsgränssnittet – programmeraren behöver i princip inte ta hänsyn till dessa parametrar när hon utvecklar sin tillämpning. Det enda bivillkoret är att programmet är skrivet på ett sådant sätt att programfunktionerna inte försöker komma åt samma data samtidigt.

Hårdvarukonfigureringen i Poly-Messenger är statisk. Programmeraren gör en abstrakt beskrivning av topologin i språket XML och programkoden genereras automatiskt.

Fördelen med statisk konfigurering är mindre fotavtryck och högre prestanda.

– Fotavtrycket är betydligt mindre än Tipc, säger Sven Brehmer.

Nackdelen är begränsad flexibilitet.

– Men kom ihåg att tätt distribuerade system också de är statiska. Antalet kärnor och kopplingarna förändras inte, säger Sven Brehmer.

– Det är det som gör Poly-Messenger lämplig för tätt integrerade distribuerade system på chips- och kortnivå.

Polycore Software får hjälp av det faktum att Sven Brehmer är ordförande tillsammans med Freescale för Capi – arbetsgruppen för multikärnekommunikation i Multicore Association .

Sven Brehmer är KTH-elektroingenjör. Han har varit vd på kompilatortillverkaren Diab Data och chef över Wind Rivers division för inbyggnadsplattformar. Teliasonera, Xilinx och Wind River är teknikrådgivare till Polycore.

Kommentera
Du ansvarar själv för det du skriver.
Det kan ta tio minuter innan din kommentar visas.

Rubrik:
Kommentar:
Signatur:
Eventuell länk:
  Endast små bokstäver utan mellanslag.
Ange koden:
 
S P O N S R A D E  L Ä N K A R
  • A Tärnström Maskinkonstruktion

    ATM med partners hjälper er med konstruktion och tillverkning av prototyper, samt kompletta produktionsunderlag för serietillverkning. Läs mer här!

KOMMENTERAT
Visa fler
Visa färre
Visa fler
Visa färre
Visa färre
MEST LÄST JUST NU
Neonodes pekskärm i Sonys nya e-böcker
EU-bingo för Sectra
I år sprängs 300-miljardersvallen
Memssensor avgör hur astmatiker mår
Leab ser tydlig uppgång
Prenumerera
på vårt nyhetsbrev
 
Epost:
Kontakt: Jan Tångring, 0734-17 13 09, pren@etn.se
Vilket jobb söker du?

Jobb med
Sök på alla svenska jobbsajter.
FÄRSKA PRESSRELEASER
OM INBYGGDA SYSTEM
Twitter / ETN_Embedded
ons Archos fem Andoroid-surfplattor på hyllorna i höst Länk Cortex A8, 802.11n, 1,8 till 10 tum
ons Com Expresskort på VIA Nano E Länk VIA COME8X80
ons Inbyggnads PC-burk på Intel Atom N270 klarar -15—60 °C Länk Kontron CB 752
ons Automations- och kiosk-CPU-kort på processorn Nano E, Chrome9 och 2 x GbE Länk Via EPIA-M840
ons IEEE 1588 för Microsoft Windows ger 3 µs delay Länk Real-Time Systems 1588-stack kräver en Intel 82574L network adapter
ons Type 6 pinout på COM-modul Länk Kontron ETXexpress-AI
25/8 VxWorks MILS nu med nätverksstack och LInux-gäst Länk
25/8 Linuxkompatibelt rtos Länk Heter Rowebots Unison och finns för Actel SmartFusion
25/8 26 stycken Cortex A9, 10 stycken Ceva DSP och 9 acceleratorer i basstationskrets Länk Mindspeed Transcede 4000 drar 12 W
20/8 PowerQUICC II Pro under 10 dollar: 400MHz MPC8308 (med GbitE), 400MHz MPC8309 och 266MHz MPC8306 Länk
16/8 OsmocomBB är öppen källkod för basbandet till en GSM-mobil Länk Första samtalet har nu genomförts Länk
16/8 RYKTE: Nvidia Tegra 3 har gått till tape out Länk
REDAKTÖR TÅNGRING TWITTRAR
Twitter / ETN_Jan
igår Immersions haptiskt återkopplade skärmar ska användas i Androidplattor Länk Länk
ons 10,1 tums 1 Ghz Tegra 2-pekplatta på Android 2.2 från Hannspree Länk
mån Playstation, Xbox och Wii får konkurrens av kinesiska Lenovos Ebox Länk
mån Nätneutralitet är lag i Chile. Säger sig vara först i världen Länk
mån Kvantkrypto avlyssnat i smyg. Länk Det är teoretiskt omöjligt.

Adam Anna Fredrik Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Adam Edström, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan TångringAnnonser Fredrik SöderbergRedaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons