Annons
twitterfblinkedin
fre 3 sep 2010vecka 35
Analogt Digitalt Distribution Fordonselektronik FPGA och asic Inbyggda system Innovation Karriär Kommunikation Konstruktion Opinion Opto Passivt och förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät Övrigt

Visa endast artikeln (fr utskrift)
Av Per Henricsson (per@etn.se)

28/1 Lågprisfamiljen Waveace får tillökning

Oscilloskoptillverkaren LeCroy håller sakta men säkert på att förvandlas från en leverantör av dyra och avancerade oscilloskop till ett företag med produkter som täcker hela prisspektrat. Det senaste steget är fler modeller i Waveacefamiljen var prislapp nu börjar på 695 dollar, lite drygt 5200 kronor.


LeCroy lanserade lågprisfamiljen Waveace i september förra året (länk). Instrumenten är avsedd för bland annat servicetekniker, skolor och universitet men passar även för utvecklingsarbete vid lägre klockhastigheter.

Nu breddas familjen med en tvåkanalig instegsmodell med 40 MHz bandbredd liksom fyra fyrkanaliga modeller med bandbredd på 60 MHz, 100 MHz, 200 MHz och 300 MHz. Därmed omfattar familjen 11 modeller med ett prisspann från 695 dollar upp till 2790 dollar.

De fyrkanaliga modellerna har ett minnesdjup på 10 kSa/kanal och en samplingshastighet på maximalt 2 GSa/s.

För den enklaste modellen med 40 MHz bandbredd stannar dock minneslängden på 5 kSa/kanal och den maximala samplingshastigheten är 500 MSa/s.

De fyrkanaliga instrumenten har fått en ny funktion som gör att de kan fjärrstyras via USB eller Ethernet från en pc.
Skribenterna ansvarar för sina egna texter (1)
Längre minneslängd 28/1 frille
Jag vill ha ett oscilloskop med en minneslängd i storleksordningen GSa eller åtminstone MSa, ska det vara så svårt att fixa med dagens minnespriser. På så vis kan man göra en "single sweep" och sedan zooma in på det man "spelat in". Bra ifall det man vill titta på finns långt ifrån triggerpunkten men det är osäkert exakt hur långt.

Dessutom gärna många kanaler, däremot är det inte så viktigt med superbandbredd på alla kanaler.

Kommentera
Du ansvarar själv för det du skriver.
Det kan ta tio minuter innan din kommentar visas.

Rubrik:
Kommentar:
Signatur:
Eventuell länk:
  Endast små bokstäver utan mellanslag.
Ange koden:
 
S P O N S R A D E  L Ä N K A R
KOMMENTERAT
Visa fler
Visa färre
Visa fler
Visa färre
Visa färre
MEST LÄST JUST NU
Neonodes pekskärm i Sonys nya e-böcker
EU-bingo för Sectra
I år sprängs 300-miljardersvallen
Memssensor avgör hur astmatiker mår
Leab ser tydlig uppgång
Prenumerera
på vårt nyhetsbrev
 
Epost:
Kontakt: Jan Tångring, 0734-17 13 09, pren@etn.se
Vilket jobb söker du?

Jobb med
Sök på alla svenska jobbsajter.
FÄRSKA PRESSRELEASER
OM INBYGGDA SYSTEM
Twitter / ETN_Embedded
ons Archos fem Andoroid-surfplattor på hyllorna i höst Länk Cortex A8, 802.11n, 1,8 till 10 tum
ons Com Expresskort på VIA Nano E Länk VIA COME8X80
ons Inbyggnads PC-burk på Intel Atom N270 klarar -15—60 °C Länk Kontron CB 752
ons Automations- och kiosk-CPU-kort på processorn Nano E, Chrome9 och 2 x GbE Länk Via EPIA-M840
ons IEEE 1588 för Microsoft Windows ger 3 µs delay Länk Real-Time Systems 1588-stack kräver en Intel 82574L network adapter
ons Type 6 pinout på COM-modul Länk Kontron ETXexpress-AI
25/8 VxWorks MILS nu med nätverksstack och LInux-gäst Länk
25/8 Linuxkompatibelt rtos Länk Heter Rowebots Unison och finns för Actel SmartFusion
25/8 26 stycken Cortex A9, 10 stycken Ceva DSP och 9 acceleratorer i basstationskrets Länk Mindspeed Transcede 4000 drar 12 W
20/8 PowerQUICC II Pro under 10 dollar: 400MHz MPC8308 (med GbitE), 400MHz MPC8309 och 266MHz MPC8306 Länk
16/8 OsmocomBB är öppen källkod för basbandet till en GSM-mobil Länk Första samtalet har nu genomförts Länk
16/8 RYKTE: Nvidia Tegra 3 har gått till tape out Länk
REDAKTÖR TÅNGRING TWITTRAR
Twitter / ETN_Jan
igår Immersions haptiskt återkopplade skärmar ska användas i Androidplattor Länk Länk
ons 10,1 tums 1 Ghz Tegra 2-pekplatta på Android 2.2 från Hannspree Länk
mån Playstation, Xbox och Wii får konkurrens av kinesiska Lenovos Ebox Länk
mån Nätneutralitet är lag i Chile. Säger sig vara först i världen Länk
mån Kvantkrypto avlyssnat i smyg. Länk Det är teoretiskt omöjligt.

Adam Anna Fredrik Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Adam Edström, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan TångringAnnonser Fredrik SöderbergRedaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons
Annons