Annons

måndag 6 februari 2012vecka 6
twitterfblinkedin
HEM Analogt Digitalt Distribution Energi Fordonselektronik FPGA, asic & EDA Inbyggda system Kommunikation Medicinteknik Opto Passivt & förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät
JAVASCRIPT

Visa endast artikeln (för utskrift)
Av Per Henricsson (per@etn.se)

28/1 2010 Lågprisfamiljen Waveace får tillökning

Oscilloskoptillverkaren LeCroy håller sakta men säkert på att förvandlas från en leverantör av dyra och avancerade oscilloskop till ett företag med produkter som täcker hela prisspektrat. Det senaste steget är fler modeller i Waveacefamiljen var prislapp nu börjar på 695 dollar, lite drygt 5200 kronor.


LeCroy lanserade lågprisfamiljen Waveace i september förra året (länk). Instrumenten är avsedd för bland annat servicetekniker, skolor och universitet men passar även för utvecklingsarbete vid lägre klockhastigheter.

Nu breddas familjen med en tvåkanalig instegsmodell med 40 MHz bandbredd liksom fyra fyrkanaliga modeller med bandbredd på 60 MHz, 100 MHz, 200 MHz och 300 MHz. Därmed omfattar familjen 11 modeller med ett prisspann från 695 dollar upp till 2790 dollar.

De fyrkanaliga modellerna har ett minnesdjup på 10 kSa/kanal och en samplingshastighet på maximalt 2 GSa/s.

För den enklaste modellen med 40 MHz bandbredd stannar dock minneslängden på 5 kSa/kanal och den maximala samplingshastigheten är 500 MSa/s.

De fyrkanaliga instrumenten har fått en ny funktion som gör att de kan fjärrstyras via USB eller Ethernet från en pc.
Skribenterna ansvarar för sina egna texter (1)
Längre minneslängd 28/1 2010 frille
Jag vill ha ett oscilloskop med en minneslängd i storleksordningen GSa eller åtminstone MSa, ska det vara så svårt att fixa med dagens minnespriser. På så vis kan man göra en "single sweep" och sedan zooma in på det man "spelat in". Bra ifall det man vill titta på finns långt ifrån triggerpunkten men det är osäkert exakt hur långt.

Dessutom gärna många kanaler, däremot är det inte så viktigt med superbandbredd på alla kanaler.
 
Analogkonstruktör för utveckling av nästa generations eyetracker
Elektronikkonstruktörer
Virtuell hårdvara för inbyggda system
Mjukvaruutvecklare
Mjukvaruingenjör
KOMMENTERAT
Comments powered by Disqus
MEST LÄST JUST NU

Adam Anna Fredrik Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Adam Edström, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan Tångring • Annonser Fredrik Söderberg • Redaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons
Annons
Annons