Annons

fredag 10 februari 2012vecka 6
twitterfblinkedin
HEM Analogt Digitalt Distribution Energi Fordonselektronik FPGA, asic & EDA Inbyggda system Kommunikation Medicinteknik Opto Passivt & förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät
JAVASCRIPT

Finner fler fel fortare Visa endast artikeln (fr utskrift)
Av Adam Edström (adam@etn.se)
10/3 2010  EDA-leverantören Springsoft har lagt in en rad nya funktioner i sitt felfinnarverktyg Certitude och dessutom förstärkt dess kopplingar till sin debugger Verdi. I Verdi har därtill utökats med funktioner för lågeffektkonstruktion.

Taiwanesiska Springsofts verktyg Certitude har blivit ett populärt hjälpmedel bland konstruktörer som vill försäkra sig om att verifieringsarbetet av en kretsdesign verkligen täcker av varje litet hörn av konstruktionen. Verktyget bygger på principen att introducera kända fel i en design och sedan se om simuleringen upptäcker dem. I så fall är allt gott och väl, men om de introducerade felen inte upptäcks så vet konstruktören å andra sidan att verifieringen behöver förbättras.

Springsoft, som säljs via distributören ISS i Sverige, har nu förbättrat Certitude på flera punkter. Den viktigaste är att felen som upptäcks kan prioriteras, och detta under arbetets gång. Det gör att stora fel kan åtgärdas tidigt, vilket sparar tid eftersom många smärre fel då åtgärdas samtidigt. Prioriteringen görs automatiskt, med hjälp av en algoritm som bygger på erfarenheter från tidigare projekt.

Dessutom har Certitude integrerats bättre med debuggern Verdi. Detta var en tämligen väntad nyhet – Springsoft köpte företaget Certess som utvecklat Certitude i fjol och integration stod då högt upp på dagordningen.

I Verdi genereras automatiskt setup-filer med listor på alla ingående HDL-filer, konfigurationsmöjligheter och kompileringsskript. Via indata från Certitude kan Verdi generera vågformer och källkod kring de fel som upptäckts.

Verdi har i sin senaste version därtill försetts med möjligheter till effektanalys. Denna funktion håller ordning på effektdomäner och isolationsceller i kretskonstruktionen, och information huruvida en effektdomän är till- eller frånslagen. Om den simulerade strömförbrukningen skulle bli högre än väntat kan Verdi hitta orsakerna till detta i HDL-koden. Verktyget stöder båda formaten UPF (Unified Power Format) och CPF (Common Power Format).
 
Intertek Semko AB söker Ingenjörer
Mjukvaruutvecklare
Försäljningsingenjör Sverige & Danmark
Analogkonstruktör för utveckling av nästa generations eyetracker
Mjukvaruingenjör
Elektronikkonstruktörer
KOMMENTERAT
Comments powered by Disqus
MEST LÄST JUST NU

A-C Adam Anna Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Anna Wennberg, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan TångringAnnonser Anne-Charlotte SparrvikRedaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons
Annons
Annons