Annons

söndag 5 februari 2012vecka 5
twitterfblinkedin
HEM Analogt Digitalt Distribution Energi Fordonselektronik FPGA, asic & EDA Inbyggda system Kommunikation Medicinteknik Opto Passivt & förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät
JAVASCRIPT

Första MRAM-baserade FPGA:n Visa endast artikeln (för utskrift)
Av Per Henricsson (per@etn.se)
10/6 2010  Franska Menta har tillsammans med forskningskonsortiet Lirmm tagit fram en FPGA som är baserad pÃ¥ MRAM-teknik. Precis som i flashbaserade FPGA:er behövs inget externt minne för att lagra koden.

– En av de stora fördelarna med att utveckla en FPGA med MRAM-teknik är det det gör det möjligt att tillverka stora FPGA:er på de senaste CMOS-processerna i motsats till flashbaserade lösningar som använder mogna CMOS-processer, säger Mentas vd Laurent Rougé i ett pressmeddelande,

Den första kretsen som företaget precis gjort tape-out på har 1444 fyrvägs uppslagstabeller. Det motsvarar cirka 20 000 grindar. Kretsen är därmed ungefär lika stor som de minsta medlemmarna i Actels flashbaserade FPGA-familj Igloo nano.

Logikcellerna i kretsen baseras på Mentas egenutvecklade IP-block kallad eFPGA som bland annat kan användas för att avlasta processorer i systemkretsar (länk).

Tillverkningen sker i en CMOS-process på 130 nm medan FRAM-delen håller 120 nm. 130-nm råkar vara samma dimension som även Actel använder för sina flashbaserade FPGA:er.

Mentas första provkretsar ska komma under tredje kvartalet. Företaget säger dock inget om när den kommersiella produktionen drar igång eller vad kretsarna kommer att kosta.
 
Elektronikkonstruktörer
Analogkonstruktör för utveckling av nästa generations eyetracker
Virtuell hårdvara för inbyggda system
Mjukvaruutvecklare
Mjukvaruingenjör
KOMMENTERAT
Comments powered by Disqus
MEST LÄST JUST NU

Adam Anna Fredrik Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Adam Edström, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan Tångring • Annonser Fredrik Söderberg • Redaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons
Annons
Annons