Annons

fredag 10 februari 2012vecka 6
Annons
twitterfblinkedin
HEM Analogt Digitalt Distribution Energi Fordonselektronik FPGA, asic & EDA Inbyggda system Kommunikation Medicinteknik Opto Passivt & förbindning Produktion Strömförsörjning Test & mät
JAVASCRIPT

Tävla i smarta elnät - 200 miljoner dollar i potten Visa endast artikeln (fr utskrift)
Av Adam Edström (adam@etn.se)
27/8 2010  Energijätten GE har utlyst en tävling för att få fram idéer och teknik till morgondagens smarta elnät. Vinnarna får riskkapital, hjälp att genomföra idéerna och stöd för marknadsföring, till ett värde av 200 miljoner dollar.

Hur ska morgondagens smarta elnät – smart grid – egentligen fungera? Varifrån ska energin komma, hur ska den distribueras, och hur ska hem och kontor designas för att maximera nyttan av det smarta elnätet? Det är några frågor där den amerikanska energijätten GE letar svar.

Ett led i letandet är den globala tävling man kallat Ecomaginaton Challenge, där vem som helst kan lämna in förslag. Tre klasser finns, för förnybara energikällor, för nät och näteffektivitet samt för ekohus och ekobyggnader. Bidragen ska vara inskickade på www.ecomagination.com/challenge senast den 30 september.

Som morot har GE tillsammans med fyra riskkapitalbolag satt upp en pott på hela 200 miljoner dollar, närmare 1,5 miljarder kronor, vilket enligt företaget gör tävlingen till den största i världen i sitt slag. Pengarna ska investeras i de idéer GE bedömer som mest lovande. Utvärderingen görs av GE tillsammans med medieföretaget Science Business (länk).

– Det här är en fantastisk chans för svenska företag och entreprenörer som arbetar med ny teknologi och är i behov av en stark partner eller tillväxtkapital. Vi på GE har höga ambitioner med vårt miljöarbete, men vi kan inte göra allt på egen hand, kommenterar GE:s nordenchef Hans Enocson i ett pressmeddelande.

För utvalda bidrag hjälper GE till att utvärdera såväl teknik som affärsstrategi. I vissa fall kan även partnerskap med GE bli aktuellt, exempelvis genom att GE ställer utvecklingsresurser eller försäljningsnät till förfogande.
Skribenterna ansvarar för sina egna texter (2)
Bra visioner ger en bra framtid för alla 27/8 2010 Olle i GBG
Detta är ett initiativ som på längre sikt genererar enormt mycket inom många områden. Ett högintressant projekt.
Mycket bra initiativ! 27/8 2010 Mikael i go:teborg
Sådana här initiativ behövs verkligen för att teknikutvecklingen skall göra stora framsteg annars tenderar Energieffektiviseringar ta väldigt lång tid innan det blir implementerat i våra materialiserade samhällen.
 
Analogkonstruktör för utveckling av nästa generations eyetracker
Elektronikkonstruktörer
Mjukvaruingenjör
Försäljningsingenjör Sverige & Danmark
Intertek Semko AB söker Ingenjörer
Mjukvaruutvecklare
KOMMENTERAT
Comments powered by Disqus
MEST LÄST JUST NU

A-C Adam Anna Jan Per
© Elektroniktidningen Sverige AB
Ansvarig utgivare för etn.se är Anna Wennberg, på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Publiceringssystem Joomla • Webbhotell Glesys • Övervakas av mon.itor.us
Administration Jan TångringAnnonser Anne-Charlotte SparrvikRedaktion red@etn.se

Sök komponent




DRIVS AV

Användningsvillkor

Annons
Annons
Annons